Konsolowe pojedynki

Kiedy porównuję gry przeznaczone na konsole i te komputerowe trudno mi jednoznacznie określić, które są lepsze. Przy komputerze i tak się siedzi. Pracuje się, sprawdza pocztę, pisze opowiadania i słucha muzyki. Konsola służy tylko rozrywce i jako produkt wyspecjalizowany powinna być w tej kategorii znacznie lepsza od wszechstronnego komputera.

Konsola to przede wszystkim pojedynki między graczamiTu jednak okazuje się, że porównanie wcale nie jest takie proste. Dla miłośnika strategii ekonomicznych i wielkich bitew toczonych na ekranie, klawiatura i mysz są wygodniejsze od gamepada czy jakiegokolwiek innego urządzenia. W przypadku wyścigów i symulatorów, wygrałaby zdecydowanie konsola, lecz w sumie nie ma przeciwwskazań by podłączyć kierownicę do komputera. Raczej i tak nie jest dołączana do podstawowego zestawu konsolowego. O przewadze mogą tu decydować jedynie bazowo dostępne metody sterowania w grze. Na klawiaturze da się grać we wszystko, tylko że… nie można z nią podskakiwać i tarzać się po podłodze. Zbyt nerwowi gracze, raczej nie mają, czego szukać przy PC-cie. A przecież chodzi o emocje, jakie wywołuje się u graczy.

Tu wreszcie pojawia się przewaga konsoli. Poręczny gamepad pozwala siedzieć w dowolnej pozycji, a gdyby ktoś się uparł nawet wisieć do góry nogami. Przede wszystkim jednak pozwala dwóm graczom włączyć się do partii jednocześnie. Mogą oni oczywiście współpracować i było tak od czasów sławnych serii Mario czy Contra, ale mają też możliwość walczyć ze sobą.

Kiedy gracze widzą się nawzajem kątem oka i słyszą swoje reakcje, a jednocześnie ich bohaterowie, pojazdy czy potworki ścierają się na ekranie – wtedy nikt nie ma wątpliwości, co do przewagi konsoli nad komputerem. Nawet platformówki takie jak Skylanders: Spyro’s Adventure (patrz http://www.gamingstore.pl/skylanders.html) potrzebują opcji „graj przeciw temu, kto siedzi obok i rozwal go!”. Pojedynki są, więc esencją gry na konsoli. Wystarczy porównać tytuły wydane zarówno na PC czy Mac jak i na konsolkę: Tekken, Mortal Kombat… Jeśli już walczyć to najlepiej za pomocą pary gamepadów. Po sieci to już nie to samo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>